پی وی سی

لامپ فلورسنت چیست ؟

لامپ فلورسنت

لامپ فلورسنت چیست ؟

لامپ تخلیه در گاز نوعی لامپ بوده که بر اثر گذشتن الکترونهای پر انرژی از درون گاز نور تولید می کند ؛ این الکترون ها به اتم های خنثی درون گاز برخورد نموده و موجب تحریکشان می شود ؛ این لامپ ها را با توجه به فشار گاز از داخل لامپ می توان به دو دسته کم فشار و پر فشار تقسیم نمود , لامپ فلور سنت در دسته کم فشار این لامپ ها قرار میگیرد ؛ این محصول به لامپ مهتابی نیز مشهور است و به دلیل انتشار نور سالم در فضا کاربردهای زیادی دارد . آریا پلیمر سمنان تولید کننده لوله های برق پی وی سی  در خصوص همکاری با پخش کنندگان لوله برق شرایط همکای ایده آلی را در نظر گرفته است . جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید   و یا همراه ما باشید با :

  • لامپ فلورسنت چیست ؟
  • با مزایا و معایب لامپ های فلورسنت آشنا شوید
  • انواع لامپهای فلورسنت
  • فواید لامپهای فلورسنت

کارخانه لوله برق پی وی سی

لامپ فلورسنت

لامپ فلورسنت چیست ؟

لامپ فلورسنت که با عنوان لامپ مهتابی نیز شناخته می شود نوعی لامپ بخار تخلیه در گاز کم فشار بوده که ولتاژ اعلام شده به دو سر لامپ موجب داغ شدن گاز آرگون و نئون شده و با بخار شدن جیوه و تحریک آن موجب فرآیند زنجیره ای تولید یون می شود که نتیجه آن پلاسمایی می باشد که از پرتو فرابنفش ساطع می کند در ادامه این پرتو توسط فسفر تبدیل به نور مرئی می شود .

با مزایا و معایب لامپهای فلورسنت آشنا شوید

لامپهای فلورسانت نسبت به لامپ های قدیمی از مزایای بیشتری برخوردار هستند مهم ترین ویژگی های این است که درصد بالایی از انرژی الکتریکی را به نور تبدیل کردهو در مقایسه با لامپ های عادی رشته ای تقریبا 40 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی نموده و فضا را روشن و دلپذیر می کنند همچنین این لامپ ها نور سالم و طبیعی را در فضا منتشر می کنند ؛ نمود رنگ لامپهای فلورسنت ترایبند بالای 80 درصد بوده و رد بسیاری موارد از جمله بیمارستان ها , مدارس , دفاتر اداری و.. استفاده می شوند ؛  تولید کم گرما نسبت به لامپ های رشته ای و قیمت کمتر نسبت به دیگر لامپ ها مانند لامپهای ال ای دی و رشته ای از دیگر مزایای استفاده از این نوع لامپ می باشد .

از معایب و مضرات  لامپ های فلورسنت چه می دانید ؟

روشنی بیشتر , صرفه جویی در مصرف انرژی و قیمت کمتر از مهم ترین ویژگی های لامپ مهتابی محسوب می شود اما با این حال این لامپ ها خالی از عیب نیستند از معایب آنها می توان موراد زیرا را نام برد.

  • گاز درون آنها سمی بوده و در صورت شکستن برای محیط زیست و انسان خطرناک است .
  • استهلاک بیشتر دارند و باید زودتر از دیگر لامپ ها تعویض شوند  .
  • تأخیر در روشن شدن
  • بازیافت پذیر نیستند .
  • عدم امکان استفاده از دیمر در آنها
تولید کننده لوله خرطومی برق

انواع لامپ های فلورسنت

انواع لامپهای فلور سنت از لحاظ قطر :

لامپ های فلورسنت T12 :

این نوع نسل اولیه این لامپ ها  بوده و لامپ هایی با قطر m38 بودند ؛ لامپ های مهتابی T12 در محدوده 40 , 20 و 65 تولید می شدند اما در حال حاضر در بسیاری از کشورها تولید آنها متوقف شده است .

لامپ ای فلورسنت T10 :

قطر این نوع 32 میلیمتر می باشد و در محدوده , 20 , 40 و 60 وات تولید می شوند .

لامپ های فلورسنت T8 :

قطر این نوع برابر 26 میلی متر بوده  نور بیشتری تولید کرده و توان مصرفی آنها کمتر از لامپ T10 است از لحاظ ابعاد تفاوتی با نوع T10 نداشته اما استفاده از آنها موجب 10 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی می شود .

لامپ های فلور سنت T5 :

لامپهای فلور سنت T5 از جدیدترین لامپ های مهتابی محسوب می شوند که در روشنایی عمومی کاربرد دارندقطر این نوع 16 میلیمتر بوده و بهره وری آنها تا 104 لومن بر وات می رسد ؛ طول عمر آنها تقریبا 20 ساعت است این نوع از لامپ های ترایبند بوده و نمود رنگی آنها بالای 80 درصد است .

فواید لامپ های فلور سنت

فواید لامپ های فلورسنت برای نوزاد :

زردی نوزاد اتفاق رایجی بوده که چند روز ابتدایی تولد رخ می دهد ؛ برای درمان زردی نوزاد از روشی به نام فتوتراپی استفاده می شود در این روش از نور مخصوص برای کاهش سطح بیلی روبین خون نوزاد استفاده می شود با انجام فتوتراپی پوست و خون نوزاد این نور را جذب نمودهو ان را به سمت ادرار یا صفرا هدایت می کند و به مرور زمان بیلی روبین تجزیه شده از طریق ادرار یا حل شدن در صفرا از بدن نوزاد خارج می شود لامپ زردی نوزاد نوعی لامپ مهتابی ال ای دی یا فلورسنت در انواع مختلف بوده که نور آبی رنگ ایجاد می کند .

فواید لامپ های فلورسنت برای گیاهان :

لامپ فلورسنت برای گیاهان نیز می تواند مفید باشد و هم نه ؛ یکی از راه های تأمین نور گیاهان استفاده از لامپ رشد گیاه مخصوص نورهای مصنوعی و مکمل است ؛ در سال های اخیر دانشمندان به این موضوع پی بردند که این لامپ ها می تواند برای گیاهان مفید باشدهر چند که این لامپ ها نمی توانند نوری نزدیک به نور خورشید را در محیط تاریک گلخانه ایجاد نماینداما افرادی که به نور طبیعی دسترسی ندارند می توانند از این روش ارزان و نه چندان یا کیفیت استفاده کنند .

قوطی کلید پریز نسوز از کجا بخرم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *