پی وی سی

انواع شیر توپی پلیمری

شیر توپی

شیر توپی پلیمری

شیر آلات آبیاری شیرهایی هستند که به منظور قطع و وصل جریان آب کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرند ؛ به منظور قطع و وصل جریان درون سیستم های آبیاری یکی از ساده ترین روش ها استفاده از شیرآلات پلیمری است این نوع شیر آلات صنعتی در سایزهای مختلف تا 10 اینچ ساخته شده و نوع بزرگتر آن در مدل شیر پروانه تولید و ارائه می شود ساختار این شیرها متشکل از سه قسمت اصلی بدنه , دسته و توپی بوده و به طور کلی شیرهای پلیمری به سه دسته شیر توپی پلیمری , شیر پروانه ای و شیر کشویی و دروازه ای تقسیم می شود . آریا پلیمر سمنان تولید کننده لوله های پی وی سی آماده همکاری با  پخش کننده ها و فروشگاه لوله و اتصالات پی وی سی میباشد . برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با : 

  • شیر توپی پلیمری چیست ؟
  • نحوه عملکرد شیرهای پلیمری توپی
  • از چه پلیمری در شیرهای توپی استفاده می شود ؟
  • مشخصات شیرهای توپی پلیمری
  • کاربرد شیرهای توپی پلیمری
  • مزایاو معایب شیرهای توپی لیمری

خرید لوله برق پی وی سی

شیر توپی

شیر توپی پلیمری چیست ؟

از جمله پر استفاده ترین شیرآلات صنعتی شیر توپی پلیمری بوده که با عنوان بال والو هم شناخته می شود  شکل آنها کروی یا توپی است ؛ شیرهای توپی با حرکت چرخشی کار کرده که در آنها برای کنترل جریان عبوری از یک دیسک کروی چرخان استفاده می شود این دیسک ها برای باز و بسته کردن جریان کاربرد داشته و تا حدود 1000 بار می تواند فشار را تحمل کند .

نحوه عملکرد شیرهای پلیمری توپی

علت نام گذاری این شیرها وجود توپی گرد بوده که یک حفره درون آن وجود دارد هنگامی که دسته و حفره روی توپی به موازات لوله و جریان باشندجریان وصل می باشد و حالتی که دسته عمود به شیر و قسمت توپی بوده جریان قطع می شود این شیرها نقطه اتصال آنها به شکل رزوه ای ساخته شدهو در مدل های رزوه ای نر و مادگی طراحی شده همچنین انواع این شیرها از متریال های مختلف TUP , PVC , UPVC  و P.P تولید می شود .

از چه پلیمری در شیرهای توپی استفاده می شود ؟

شیر توپی از پلیمر UPVC در 9 سایز از 5/ اینچ تا 4 اینچ عرضه شده و با قابلیت تحمل فشار تا 16 بار و ایجاد اتصال سریع و مناسب با دیگر لوله ها و اتصالات پلی آتیلنی در انتقال آب , آبیاری قطره ای قابل استفاده هستند

مشخصات شیرهای  توپی پلیمری

از مهم ترین مشخصات شیر توپی پلیمری می توان به مقاومت بالا در برابر نور خورشید ( UV ) , مقاوم بودن در برابر مواد شیمیایی مانند کودها و نیز مقاومت در برابر رسوب , فشار اسمی 10 بار و گشتاور عملکردی پایین اشاره نمود .

کارخانه تولید لوله خرطومی

کاربرد شیرهای توپی پلیمری

شیر توپی پلیمری در صنایع مختلف بسیار پر استفاده است از مهم ترین کاربرد این شیرها می توان مواردی از جمله , استفاده در سیستم آب و فاضلاب , آبیاری فضای سبز , آبیرای مزارع و زمین های کشاورزی , استفاده در ایستگاه فیلتراسیون سیستم های آبیاری و قطره ای اشاره نمود همچنین از این سازه علاوه بر آب برای کنترل سیالاتی مانند گازها و روغن ها مورد استفاده قرار میگیرد .

مزایا و معایب شیرهای توپی پلیمری

از مهم ترین ویژگی ها و مزایای استفاده از شیرهای توپی پلیمری می توان به نصبی آسان و سریع , سازگاری با تمام لوله های آهنی , گالوانیزه , پلی آتیلن و…. , مقرون به صرفه تر در مقایسه با شیرهای برنجی , مقاوم در برابر سموم شیمیایی ,  مقاومت بالا در برابر تابش نور خورشید دارند زیرا در ساخت آنها از یو پی وی سی استفاده شده و قطعات آببند اورینگ آنها نیز tbe می باشد .همچنین این سازه با میزان کمی کاهش فشار در خطوط مورد نظر می توانند مورد استفاده قرار بگیرند .

معایب شیرهای توپی پلیمری چیست ؟

اما با این حال این شیرها از معایبی نیز برخوردار هستند به عنوان مثال در صورتی که دسته شیر در حالت نیمه باز قرار گرفته شود هنگام عبور سیال جریان یکدسته بر قرار نشده و اگر شیر به مدت طولانی به شکل نیمه باز باشد نشیمنگاه توپ آسیب دیده و منجر به جابه جایی نشیمنگاه درون شیر خواهد شد بنابراین استفاده از این شیرها برای مصارفی که در خطر نیازمند افت فشار است مناسب نخواهد بود و تنها می تواند برای قطع و وصل جریان سیال عبوری در خط مناسب باشد  از دیگر معایب آن می توان به قابلیت تنظیم و کنترل ضعیف و عدم استفاده از آنها برای عبور مخلوط جامد و مایع اشاره نمود .

تولید کننده جعبه کلید برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *